Александър Попов е руски учен-физик със световна известност. Роден е на 16 март 1859 г. в селцето Турински рудник в Урал.
През онези години немският учен Хенрих Херц открил съществуването на електромагнитните вълни. Заинтересован от това откритие, Попов започнал детайлно изследване на електромагнитните вълни. За разлика от повечето учени, виждащи в тези вълни просто любопитно физическо явление, той съумял да оцени тяхното практическо значение и се насочил към техническата реализация на откритието – създаване на прибор за приемане на сигнали от разстояние. След провеждането на редица опити ученият установил, че присъединяването към прибора на проводник, изправен нагоре, и проводник, съединен със земята, рязко увеличава обсега на неговото действие, т.е. Попов изобретява антената и заземяването.
На 7 май 1895 година в препълнената зала за заседания на Руското физико-химично общество, Попов прави съобщение за първите резултати от своята работа и демонстрирал конструирания от него радиоприемник. Този ден – 7 май, се смята за рожден ден на радиото. По-малко от година след това Попов създава цял комплекс с апаратура за безкабелно предаване на телеграфни сигнали. През март 1896 г. на заседание на Руското физико-химично общество, той извършва първото в света предаване на радиограма на разстояние около 250 м.
Попов пренася своите опити на кораби от Балтийския флот и през пролетта на следващата година получил надеждна връзка на разстояние около 5 км. между транспортния кораб “Европа” и крайцера “Африка”. По време на изпитанията на новия радиопредавател изобретателят направил още едно важно откритие: забелязал, че електромагнитните вълни се отразяват в корабите. Това откритие станало основата, на която впоследствие се развил нов отрасъл на радиотехниката - радиолокацията. С приключването на опитите за радиовръзка между кораби, Попов съставил отчет в който съобщава за възможностите за радионавигация и радиопеленгация.
В тези дни всички вестници в света подробно съобщавали за тези събития, прослявяли новото средство за връзка и неговия изобретател Попов. Този случай убедително доказал огромното значение на радиотелеграфа на Попов и на неговия радиоприемник с телефонни слушалки били издадениранция и други страни.
През 1901 г. Попов е избран за почетен член на Руското техническо общество и председател на Руското електротехническо общество при Електротехническия институт в Петербург. В същата година е назначен за професор по физика в този институт. През 1903 г. Попов участва в международна радиотелеграфна конференция верлин, делегатите на която единодушно го приветстват като изобретател на радиото.
През 1905 го избират за директор на Електротехническия институт. Работата на този пост в бурните времена на първата руска революция била много трудна. Попов често бива викан за обяснения при министъра на вътрешните работи и след едно такова тежко обяснение на 13 януари 1906 година , той получава удар и умира.